Солодке слово Венеція, або життя святого Марка між небом та водою

 

Солодке слово Венеція, або життя святого Марка між небом та водою
 

 

 

         Мабуть вже багато, дуже багато разів казали, що Венеція – чудове місто, але відкривати диво доводиться кожному по-своєму. З того моменту, як барка починає відпливати з привокзальної площі Roma, ти робиш умовний перший крок, пливучи на зустріч тому диву. Умовність кроку, бо дивом пронизано повітря, а ходити мусиш по воді, а не вмієш, то містками між водою. Венеція знімає відчуття буденності, якщо воно й залежалось у кишені туриста. Глибокий подих. Невимушене „АХ!” від захоплення і повне відчуття неминучості свята, що навалюється на тебе.

         Венеція –  місток між небом та водою, на якому посіли люди вже задовго, до твого першого кроку. Проте посидіти на ньому випало і тобі. Й далі, надавши волю фантазіям, що неймовірно легко народжуються у Венеції, як зміна декорацій у сюрреалістичному сні проходять палаци, церкви, люди, голуби; пливуть човни та хмари і все це змінюється й варіюється у найбільш вибагливих формах та ракурсах. І хоч є реальна можливість відчути дотиком приємну прохолоду води, провести рукою на старих цегляних будинках, зазирнути у темряву золотого сяйва мозаїк собору Св. Марка, все одно ловиш себе на думці, невже так співпало, що ти і місто збіглися разом у невеличкому проміжку часу. Так співпало і невже це не просто подарунок долі, а диво дароване містом для тих кого воно приймає у свої прозорі обійми. Потрапивши у полон неймовірної концентрації пам’яток мистецтва на одному квадратному кілометрі, відчуваєш себе у стані, наче лежиш під величезним пресом, а він усупереч законам фізики, не тисне на тебе, а підіймає почуття і відчуття на такі висоти, про які й не мріяв.

         Венеція і карнавал, поняття тотожні. Місто, що дихає святом, не може його позбутися. Й коли костюмовані дійства стали не її реальністю, а забавкою для туристів, Венеція знайшла себе у іншій грі на ім’я бієнале. Театр абсурду, сповнений бажанням вражати своєю несинітністю, тільки це місто змогло перетворити на найбільше у сучасному світі мистецько-комерційне шоу.

         Але Венеція, як мудра жінка, навчилась від тої гри отримувати чималі гроші, при тому не паплюжити блідий аристократизм обличчя. Моменти пошуків у царині сучасного мистецтва вона сором’язливо сховала під довгу спідницю, дозволивши бавитись на своїх околицях – Арсеналі та Джордіні.

         Венеція розкішна у ночі. Освітлюються неймовірними люстрами з канделябрами старі, напівпошарпані приміщення палаців, де можна угледіти фрагменти чудових меблів та ходять величні тіні. На подвір’ях горять свічки, в’яло дзюрчить канал, співає відважний цвіркун. Венеція занурювалась у солодкий та короткий сон.

         Настає ранок розбілений, як колір на полотнах Каналетто. Буває ранок і останнім у Венеції. Його ми присвятили цвинтарю на острові Сан Мікель, що зберігав мовчазну недоторканість, як суворий лицар приглядаючи за похованнями. Під тінню давніх кипарисів знайшли вічний притулок Сергій Дягілев, Ігор Стравинський та Йосиф Бродський. Схиливши голову біля їх могил, находили думки, як викреслюються долі з орбіти життя і чому інколи батьківщина жене своїх дітей. Крім суму, який за законами жанру Венеції не може бути довгим, неслись у яскравому фейєрверку миті, які подарувала Венеція. Між цими могилами й Венецією прокладено місток від минулого до майбутнього, а ми як каміння чи галька сьогодення, що шліфується маленькими хвилями лагуни.

Місток, де розчиняється небо у воді й пригадуються рядки Бродського: “Провинция справляет Рождество

  дворец наместника увит омелой...”, – і як продовження накатувались думки, чи ми дійсно з провінції, чи провінція оселилася в нас...

                                                                                                                 2005

 

 

                                                                 

        

 Создан 13 янв 2013  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником